Kuvaus
Villafutonpatja Futon Original Wool on kuten Futon Original mutta täytteenä on villa.
Villafutonpatja Futon Original Wool patja soveltuu käytettäväksi vain tasaisella alustalla, esimerkiksi tatamin päällä. Sälepohjan päälle laitettuna saattavat säleet tuntua patjan läpi. Pienelle lapselle patjaa voi käyttää myös.
Villafutonpatja Futon Original Wool on sopiva varapatjana satunnaiselle yövieraalle. Patjan täytteenä on 4 kerrosta lampaanvillaa. Patjan voi laittaa rullalle helposti.
Perusfutonpatja Futon Original:
- Koko : 80/90/120/140/160/180 x 200 cm
- Paksuus : noin 5 – 6 cm
- Täyte: 4 kerrosta lampaanvillaa.
- Kangas : 100 % puuvillaa
- Perusväri : Luonnonvalkoinen (071)
- Muut värit : Ekomat värivalikoimasta, värilisä 28 €
Mikäli haluat patjan jollain muulla kuin perusvärillä (luonnonvalkoinen) valitse väri listasta.
Kankaan väri voi hieman poiketa kuvien väreistä.
Kaikissa patjoissa on läpitikkaus ja jos patjassa on täytteenä kookoskuitua niin läpitikkauksen tukena on huopavahvike. Perusvärissä luonnonvalkoisella kankaalla huopa on valkoinen ja samoin lanka. Värillisessä patjassa vahvike on musta ja samoin lanka.
Omilla mitoilla saa patjaa myös. Mikäli haluat patjan omilla mitoillasi niin otathan yhteyttä sivun alareunan ”yhteydenotto” linkin kautta, kiitos.
Tilaustuote: Toimitusaika tällä hetkellä 3-5 viikkoa.
Linkki tuotetietoihin: Tuotetietoa
Puhdistus
Futonpatjan päällinen ei ole irrotettava, joten mahdolliset tahrat ehkäisee parhaiten patjansuojan käyttö. Se suojaa patjaa likaantumiselta.
Veden tai märän rätin käyttöä ei suositella koska luonnonkuitutäytteet saattavat sisältää luontaisia ainesosia, jotka saattavat värjätä päällikankaan. Lisäksi patjassa olevat kuidut imevät kosteuden jos patjaa kastaa ja se ei ehkä kuivu.
Suosittelemme myös puhdistamaan futonpatjan säännöllisin väliajoin pölynimurilla.
Hoito
Futonpatjalla pitää ehdottomasti olla alusta, jolla se pääsee hengittämään myös alapinnaltaan. Alustan on oltava tukeva ja suora, esim. sälepohja tai tatami. Suoraan lattialla pitämistä emme suosittele, koska patjan alapintaan tiivistyvä kosteus pilaa patjan. Tatamia alustana käytettäessä suosittelemme muutaman viikon välein ottamaan patjan pois tatamin päältä koska vaikka tatami on hengittävä alusta niin se ei ole kuitenkaan yhtä hengittävä kuin sänkyrungon sälepohja.
Suosittelemme futonpatjan rullaamista ja kääntämistä säännöllisin väliajoin, mielellään noin 2 viikon välein. Futonpatjoja, joissa on keskellä kookoskuitulevy ei saa rullalle, joten ne pitää samoin väliajoin kevyesti taittamalla rullata ja kääntää.
Myös imurointi säännöllisin väliajoin sekä mahdollisuuksien mukaan tuuletus pidentävät futonpatjan käyttöikää.
Suosittelemme jättämään vuoteen petaamatta aamuisin joksikin aikaa niin yöllä kertynyt mahdollinen kosteus pääsee haihtumaan pois.